Hoppa till innehåll
Kalender
Digitalt seminarium om utvecklingsrelaterad språkstörning hos barn och ungdomar

Digitalt seminarium om utvecklingsrelaterad språkstörning hos barn och ungdomar

NAG Språkstörning hos barn och ungdomar/NPO barns och ungdomars hälsa bjuder in till ett digitalt seminarium runt utvecklingsrelaterad språkstörning hos barn och ungdomar den 15 juni 2026 15.00.

Utvecklingsrelaterad språkstörning (DLD) är en av de vanligaste utvecklingsrelaterade funktionsnedsättningarna hos barn. Cirka sju procent av barn och unga har någon form av DLD. En nationell kartläggning som publicerades i december 2025 visar att väntetiderna till nybesök hos logoped vid DLD varierar kraftigt i Sverige. Endast två regioner uppfyller vårdgarantin för barn 0–6 år och barn 7–17 år. På flera håll får barnen vänta i mer än ett år.

Under seminariet presenteras och diskuteras resultaten från rapporten ”Kartläggning av tillgång till logopediska insatser för barn och ungdomar med utvecklingsrelaterad språkstörning (DLD)”.

Anmälan senast 10 juni.


Mer i kalendern

9
sep

SFBUP-kongresseen 2026

SFBUP:s styrelse är stolta över att kunna presentera SFBUP-kongressen 2026 som äger rum den 9–11 september 2026 på Stockholm Waterfront Congress Centre. Kongressen är uppdelad i en fördjupande kursdag följt av två ordinarie kongressdagar.

Läs mer

Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
Startsida Kalender
Digitalt seminarium om utvecklingsrelaterad språkstörning hos barn och ungdomar