Brunchmingel – Vart är vårdvalen på väg?
Välkommen till brunchmingel där vi diskuterar framtiden för vårdvalen och de gemensamma utmaningar som vi vårdvalsläkare står inför. Vi diskuterar förutsättningarna för småskalig läkarledd vård och samtalar om hur S-SPLF kan stärka och stödja vårdvalskliniker i Stockholm.
Program
11.00 – Välkommen
S-SPLF ordförande, Hannu Määttänen
11.10 – Vårdvalens framtid
Martin Andreasson, Rud Pedersen
Vad kan vi förvänta oss efter valet? Genomgång av den politiska utvecklingen, kommande utmaningar och möjliga framtidsscenarier för vårdvalen.
11.45 – Småskalig läkarledd vård i praktiken
Gemensamt samtal om förutsättningarna för att driva vårdvalsklinik idag och framöver. Vilka utmaningar delar vi och vilka lösningar ser vi?
12.15 – S-SPLF och vägen framåt
Mattias Jangard och Karolina af Edholm
Presentation av S-SPLF:s arbete och diskussion om hur föreningen kan bidra till att stärka vårdvalskliniker och skapa bättre förutsättningar för småskalig läkarledd vård.
12.30 – Avslutande diskussion och nätverkande
Möjlighet att utbyta erfarenheter och idéer över brunch.
Vi ser fram emot en inspirerande träff tillsammans med kollegor från vårdvalskliniker runt om i regionen.
OSA senast 18/9 och meddela ev allergier till karolina.afedholm@slf.se
Styrelsen
Storstockholms privatläkarförening – S-SPLF
Kontaktperson
-
account_circle