Hoppa till innehåll

Öppettider sommar 2026

Medlemsrådgivning:

Vecka 28–32 har medlemsrådgivningen öppet: måndag–torsdag 09.00–15.00 och fredag 09.00–13.00

Vecka 33–36 (v. 36 måndag, 09:00-16:00) tisdag-torsdag kl. 09:00-17:00 & fredagkl. 09:00-13:00.

Medlemsservice:

Vecka 29 & 30 har medlemsservice stängt, övriga veckor öppet som vanligt. Telefontid 09:00-12:00 och medlem@slf.se öppet hela vardagar.

Kalender Hösten 2026
Brunchmingel – Vart är vårdvalen på väg?

Brunchmingel – Vart är vårdvalen på väg?

Välkommen till brunchmingel där vi diskuterar framtiden för vårdvalen och de gemensamma utmaningar som vi vårdvalsläkare står inför. Vi diskuterar förutsättningarna för småskalig läkarledd vård och samtalar om hur S-SPLF kan stärka och stödja vårdvalskliniker i Stockholm.

Program

11.00 – Välkommen
S-SPLF ordförande, Hannu Määttänen

11.10 – Vårdvalens framtid
Martin Andreasson, Rud Pedersen
Vad kan vi förvänta oss efter valet? Genomgång av den politiska utvecklingen, kommande utmaningar och möjliga framtidsscenarier för vårdvalen.

11.45 – Småskalig läkarledd vård i praktiken
Gemensamt samtal om förutsättningarna för att driva vårdvalsklinik idag och framöver. Vilka utmaningar delar vi och vilka lösningar ser vi?

12.15 – S-SPLF och vägen framåt
Mattias Jangard och Karolina af Edholm
Presentation av S-SPLF:s arbete och diskussion om hur föreningen kan bidra till att stärka vårdvalskliniker och skapa bättre förutsättningar för småskalig läkarledd vård.

12.30 – Avslutande diskussion och nätverkande
Möjlighet att utbyta erfarenheter och idéer över brunch.

 

Vi ser fram emot en inspirerande träff tillsammans med kollegor från vårdvalskliniker runt om i regionen.

OSA senast 18/9 och meddela ev allergier till karolina.afedholm@slf.se

 

Styrelsen

Storstockholms privatläkarförening – S-SPLF


Kontaktperson

  1. Karolina af Edholm
    Sekreterare
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare