Vi har som förening fått möjlighet att nominera en person till ”Nationell arbetsgrupp vårdhygien” som är en del av den så kallade kunskapsstyrningen av svensk sjukvård som är under uppbyggnad. Allmän information om kunskapsstyrningen finns på webbadressen https://skl.se/halsasjukvard/kunskapsstodvardochbehandling/systemforkunskapsstyrning.14031.html
Under 2018 påbörjade landsting och regioner, med stöd av SKL, etableringen av ett gemensamt system för kunskapsstyrning. Det beslutades att inrätta en nationell arbetsgrupp (NAG) Vårdhygien i kunskapsstyrningsmodellen kopplad till Nationell samverkansgrupp patientsäkerhet.
Nu pågår en nomineringsprocess till NAG Vårdhygien där de 6 sjukvårdsregionerna i Sverige nominerar personer. Dessutom har vår förening Svenska hygienläkarföreningen samt Sjuksköterskesektionen inom Svensk förening för vårdhygien fått möjlighet att nominera en person vardera.
Det förutsätts att den som nomineras och får uppdraget kan utföra detta uppdrag inom ramen för tjänsten hos ordinarie arbetsgivare. Den personen ska alltså ha detta klart med sin arbetsgivare. Det är alltså så att vårdgivarna har tagit på sig att stå för arbetskraften i kunskapsstyrningssystemet.
Det finns i nuläget inte någon särskild budget för NAG Vårdhygien, det är en fråga som diskuteras just nu och troligen blir det en av sakerna som man behöver ta tag i när arbetet kommer igång.
Vi kommer att ta upp NAG Vårdhygien som en diskussionsfråga på vårt kommande årsmöte för Svenska hygienläkarföreningen den 9 april 2019 i Visby för att efterhöra vilka synpunkter medlemmarna har på detta. Om du har synpunkter och inte kan vara med på årsmötet så kontakta gärna någon i styrelsen och framför dessa synpunkter. Den nya styrelsen kommer att få i uppdrag att nominera en person enligt ovan.
Vänliga hälsningar
Anders Johansson
Ordförande Svenska hygienläkarföreningen