Hoppa till innehåll

Kansliet stänger kl. 12.00 på Skärtorsdagen den 17 april. Vi öppnar igen som vanligt tisdagen den 22 april. Vi önskar er en riktigt glad påsk!

Pressrum
Engångsinsatser för kortare vårdköer kan både hjälpa och stjälpa

Engångsinsatser för kortare vårdköer kan både hjälpa och stjälpa

Idag överlämnade utredaren Anna Nergårdh en promemoria till sjukvårdsminister Acko Anckarberg Johansson med förslag på statliga engångsinsatser som syftar till att korta väntetiderna i vården. Förslaget är att staten under 2025 finansierar tillfälliga satsningar för att beta av köer till katarakt-, höft- och framfallskirurgi.
Pressmeddelande

Läkarförbundet ser både för- och nackdelar med förslaget. Det är positivt att sjukvården ges extra resurser. Samtidigt ser vi en risk för att diagnosfokuserade insatser kan leda till undanträngning av patienter som egentligen har högre medicinsk prioritet. Patienter med mer komplexa behov får inte tillgång till engångsinsatser.

-Vården kräver breda och långsiktiga satsningar. Men det är välkommet med ytterligare medel. Jag vet att våra kollegor kommer göra allt de kan för att de tillskjutna pengarna ska få avsedd effekt, säger Lars Rocksén, 1:e vice ordförande i Läkarförbundet och ledamot i utredningens referensgrupp.

Utredningen fortsätter sitt arbete fram till maj 2026. I det fortsatta uppdraget ingår bland annat att se över dagens vårdgaranti och att föreslå hur patienter med särskilt stort behov av kontinuitet inom den specialiserade vården kan få tillgång till en fast läkarkontakt.

-Vi behöver stärka vården för att korta väntetiderna och kontinuiteten mellan patient och läkare behöver förbättras. Jag ser därför fram emot utredningens fortsatta arbete, säger Lars Rocksén.

Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
SLF.se Pressrum
Engångsinsatser för kortare vårdköer kan både hjälpa och stjälpa