Hoppa till innehåll

Läkarförbundets Medlemsrådgivning och Medlemsservice har förändrade öppettider under sommaren. Telefontid måndag–torsdag 9.00–16.00 och fredag 9.00–13.00. Du kan alltid själv söka svar på dina frågor under Råd och stöd. Midsommarafton har vi stängt.

Nyheter
Avtal klart mellan Vårdförbundet och SKR/Sobona

Avtal klart mellan Vårdförbundet och SKR/Sobona

I fredags träffades ett nytt avtal mellan Vårdförbundet och SKR/Sobona. Avtalet innebär bland annat löneökningar på 3,05 procent och kortare arbetstid för vissa grupper.

Nyhet

– Det är viktigt för svensk hälso- och sjukvård att parterna enats. Nedskärningarna i regionerna sätter stark press på personalen. Med alla avtal i sektorn klara kan nu alla parter arbeta tillsammans för att förbättra arbetsmiljö och villkor, säger Sofia Rydgren Stale.  

Läkarförbundet träffade avtal med SKR/Sobona redan i slutet av mars. Det innebär kollektiva löneökningar på lägst 3,3 procent. Löneökningar som sker under det kommande året ska vara retroaktiva. Avtalet innebär också bättre förutsättningar för läkare att få betalt för sin övertid och en överenskommelse om att se över lönesättningen för läkare innan specialistbevis.

– Vårdförbundet har prioriterat arbetstidsförkortning. De får lägre löneökningar mot arbetstidsförkortning för en del av medlemmarna. Det ekonomiska värdet av avtalen är detsamma och man skulle kunna uttrycka det som att vi fått lika mycket betalt fast i olika valutor, säger Sofia Rydgren Stale.


Fler nyheter



Läkarförbundet i absoluta toppen på Dagens Medicins ”maktlista”

Läkarförbundets ordförande Sofia Rydgren Stale rankas som nr 5 över när Dagens Medicin listar vårdens 100 mäktigaste. Förbundets ordförande beskrivs i motiveringen som "stringent och ser till helheten". Vidare noterar tidningen också att förbundet ”fått gehör hos socialdepartementet”.
Nyheter

Vårdplatserna blir färre trots mål om ökning

En ny rapport från Socialstyrelsen visar att det saknas 1 864 vårdplatser i Sverige. Jämfört med förra året har antalet platser minskat med 40. Myndigheten konstaterar att målet om balans 2026 inte kommer att nås.
Nyheter
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
SLF.se Nyheter
Avtal klart mellan Vårdförbundet och SKR/Sobona