Hoppa till innehåll

Öppettider sommar 2026

Medlemsrådgivning:

Vecka 28–32 har medlemsrådgivningen öppet: måndag–torsdag 09.00–15.00 och fredag 09.00–13.00

Vecka 33–36 (v. 36 måndag, 09:00-16:00) tisdag-torsdag kl. 09:00-17:00 & fredagkl. 09:00-13:00.

Medlemsservice:

Vecka 29 & 30 har medlemsservice stängt, övriga veckor öppet som vanligt. Telefontid 09:00-12:00 och medlem@slf.se öppet hela vardagar.

Nyheter
Bra att regeringen tar diskriminering på allvar

Bra att regeringen tar diskriminering på allvar

Sveriges läkarförbund hade igår, onsdag, ett möte med ministrarna Lena Hallengren och Märta Stenevi om Dagens Nyheters granskning som visar på diskriminering i vården. Med på mötet var även Vårdförbundet, Kommunal och Tandläkarförbundet. De var alla eniga om att diskriminering är helt oacceptabelt och att ansvaret ligger hos arbetsgivarna.

Nyhet
Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet och Stina Stiernkvist/TT

Granskningen i Dagens Nyheter visar att ”Patienter tillåts välja läkare med enbart svenskt ursprung – över hela landet”.

– Det är bra att regeringen tar detta på allvar och bjuder in till möte. Vi blev nog alla berörda och frustrerade när vi tog del av DN:s granskning i somras. Att kräva att få en läkare enbart utifrån vilken hudfärg hen har är såklart helt oacceptabelt, säger Sofia Rydgren Stale ordförande Läkarförbundet som var med på mötet.

Ansvaret för hanteringen av detta problem ligger på arbetsgivaren.

– Arbetsgivare som har riktlinjer behöver nu ta ett krafttag för att se till att dessa följs, och arbetsgivare som saknar riktlinjer behöver skyndsamt ta fram sådana och se till att de följs.

Det framgick i DN:s undersökning att vissa arbetsgivare inte hade några riktlinjer, vilket är ett stort underbetyg. Kunskapen om diskriminering måste öka.

– Det är viktigt att arbetsgivarna säkerställer att personal faktiskt kan och vågar följa riktlinjerna. Det kan vara obekvämt och svårt att veta hur man ska agera första gången man hamnar i en svår situation. Detta måste man tränas för, exempelvis genom rollspel eller annan form av simulerande utbildning, säger Sofia Rydgren Stale.

Läkarförbundet har under våren uppdaterat handlingsplanen för hur vi hanterar medlemmar som utsatts för diskriminering. Vi kommer även i höst, under en läkarkonferens (lok.repet), att ägna större delen åt att dela med oss av våra erfarenheter av diskriminering inom vården och hur vi kan hjälpas åt för att motverka den samt hur vi hanterar den när den uppstår.


Fler nyheter


Arbetsmiljön inom sjukvården på agendan i Almedalen

Arbetsmiljön i svensk hälso- och sjukvård är fortsatt hårt ansträngd. Under ett seminarium i Almedalen lyftes en samstämmig bild: hög arbetsbelastning, strukturella brister och obalans mellan krav och resurser riskerar både personalens hälsa och patienternas säkerhet.
Nyheter

Vårdens beredskap börjar i vardagen

Hur ska svensk hälso- och sjukvård klara kris och krig – när den redan i dag är hårt pressad? Den frågan stod i centrum när myndigheter, professioner och politiker möttes i ett seminarium i Almedalen.
Nyheter

Brist på vårdplatser gör att patienter avlider

I en ny undersökning från Läkarförbundet uppger nära var fjärde läkare att de varje vecka tvingas skriva ut patienter för tidigt på grund av vårdplatsbrist. Nära var femte kopplar ihop dödsfall under det senaste året med bristen på resurser.
Nyheter
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
SLF.se Nyheter
Bra att regeringen tar diskriminering på allvar