Hoppa till innehåll

Vår hemsida genomgår just nu underhållsarbete. Du kan uppleva mindre störningar.

Nyheter
Elin Karlsson: ”Vi har mycket arbete framför oss, men också stora möjligheter.”

Elin Karlsson: ”Vi har mycket arbete framför oss, men också stora möjligheter.”

Jag heter Elin Karlsson och är ny som förste vice ordförande i Läkarförbundet. Jag är specialist i kirurg och har jobbat som läkare i 20 år.

Nyhet

Under de åren har jag sett både styrkan och sårbarheten i vårt sjukvårdssystem. Jag har mött patienter på överbelagda avdelningar, sett kollegor kämpa för att räcka till och upplevt hur brist på vårdplatser, brist på läkare i primärvården och en pressad arbetsmiljö skapar risker som aldrig borde få finnas. Jag är övertygad om att lösningen på vårdens problem stavas både samarbete och tydlig ledning. Det är läkarna som ska leda vården. Jag vill att Läkarförbundet ska bli ännu vassare på att samarbeta, ställa krav och vara en blåslampa på politiker och arbetsgivare.

Jag kommer att ta över den tidigare ordförandens arbetsuppgifter tills vi har ett nytt fullmäktige som väljer en ny ordförande i vår. Den demokratiska processen är viktig och det är bara delegaterna på Läkarförbundets fullmäktige som kan välja en ny ordförande. Men fram till dess håller jag ställningarna.

Att nu få ta över rodret i Läkarförbundet känns stort. Jag ser fram emot att arbeta tillsammans med er för att driva frågor som betyder något på riktigt: en nollvision för dödsfall orsakade av vårdplatsbrist och en arbetsmiljö som gör att läkare orkar stanna kvar i yrket. Det går inte att leverera god vård utan förutsättningar som håller över tid.

Vi har mycket arbete framför oss, men också stora möjligheter. Vi i Läkarförbundet ska höras tydligt, synas där det spelar roll och fortsätta bygga ett förbund som står starkt bakom sina medlemmar. Jag ser fram emot att i denna nya roll göra mitt absolut bästa för att bidra till en bättre hälso- och sjukvård.

Elin Karlsson, förste vice ordförande Läkarförbundet

Fakta

Extra fullmäktige för val av ordförande i Sveriges läkarförbund

Läkarförbundet kommer att hålla ett extra fullmäktigemöte tisdag 10 mars 2026 kl.13.00 med syfte att välja ordförande för Sveriges läkarförbund, samt eventuella fyllnadsval.

Mötet kommer att hållas digitalt.

Enligt stadgarna ska kallelse skickas ut senast 3 månader innan, och nomineringar ska inkomma senast 2 månader innan Fullmäktige. Nomineringar tas in via nomineringssidan som vid tidigare Fullmäktigemöte. Länk till nomineringssidan kommer att skickas ut tillsammans med den formella kallelsen.

 


Fler nyheter


Viktigt steg mot fler specialister i allmänmedicin

I veckan presenterade Socialstyrelsen en delredovisning av uppdraget att ta fram riktvärden för en stärkt kompetensförsörjning inom primärvården. Rapporten visar att antalet ST- tjänster behöver öka i samtliga regioner. Myndigheten pekar också på att det saknas data för att göra …
Nyheter

Arbetsmiljöverket sågar arbetsmiljön i sjukvården

I en ny tillsynsrapport från Arbetsmiljöverket riktar myndigheten stark kritik mot arbetsmiljön i hälso- och sjukvården. 80 procent av landets akutmottagningar lever inte upp till arbetsmiljölagens krav.
Nyheter

Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
SLF.se Nyheter
Elin Karlsson: ”Vi har mycket arbete framför oss, men också stora möjligheter.”