Hoppa till innehåll
Nyheter
En seger – regeringen lyfter bristen på vårdplatser

En seger – regeringen lyfter bristen på vårdplatser

Regeringen har idag meddelat att Sverige behöver fler vårdplatser. Det är en framgång för Läkarförbundets medlemmar. Vi ser med glädje på att regeringen ändrat sin linje och nu talar i klartext både om att beläggningsgraden är för hög och att antalet vårdplatser är för få.
Nyhet

Läkarförbundet har länge lyft frågan om bristen på vårdplatser i Sverige och den fara det utgör för patientsäkerheten. Men vi har tidigare ofta mötts av ett ointresse från politiken att agera för en förändring. 

– Äntligen! Regeringen säger nu tydligt att Sverige har för få vårdplatser och att beläggningsgraden på våra sjukhus är för hög. Det är en ny tongång från regeringen och vi välkomnar att de ser problemen, säger Sofia Rydgren Stale, ordförande Läkarförbundet. 

Två satsningar presenterades av regeringen idag: 

  1. 423 miljoner kronor extra i år i syfte att få fram fler vårdplatser, det är en bra start. 
  2. 4,4 miljarder kronor som tidigare utlovats betalas ut till regionerna för att beta av vårdköerna. 

– Det är bra att riksdagen börjar diskutera frågorna och att regeringen skjuter till pengar, men vi måste se verkstad i regionerna, säger Sofia Rydgren Stale, ordförande Läkarförbundet.


Fler nyheter


Vi välkomnar nya riktvärden för fler vårdplatser

Det råder brist på vårdplatser i 20 av 21 regioner råder brist på vårdplatser, enligt en ny rapport från Socialstyrelsen. Läkarförbundet välkomnar Socialstyrelsens tydliga signaler om att vårdplatserna behöver öka.
Nyheter

40 organisationer i ett gemensamt upprop mot anmälningsplikten

Om vårdanställda blir skyldiga att anmäla papperslösa till Migrationsverket och Polismyndigheten ökar risken för att människor inte vågar söka akut sjukvård. Rätten till hälsa är en av de grundläggande mänskliga rättigheterna och den gäller alla, utan åtskillnad.
Nyheter

Nya regler för läkarnas dygnsvila

Den 1 februari nästa år börjar nya regler gälla för läkarnas dygnsvila. Läkarförbundets har precis accepterat det nya avtalet som vi tecknar tillsammans med arbetsgivaren Sveriges kommuner och regioner. Läkare som jobbar på sjukhus och på andra arbetsplatser som har …
Nyheter
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
SLF.se Nyheter
En seger – regeringen lyfter bristen på vårdplatser