Hoppa till innehåll
Nyheter
Fremia och PTK tecknar nytt huvudavtal

Fremia och PTK tecknar nytt huvudavtal

PTK och Fremia har nu tecknat ett nytt huvudavtal för trygghet, omställning och anställningsskydd. När avtalet börjar tillämpas 2023 kommer även tjänstemän i medlemsföretag och organisationer inom Fremia att omfattas av hela Trygghetsöverenskommelsen.
Nyhet

Trygghetsöverenskommelsen breddar synen på anställningstrygghet till att också handla om den trygghet som ligger i möjligheten att utveckla kompetens för det jobb man har eller för det jobb man vill ha i framtiden.

Det nya avtalet ger både arbetsgivare och anställda inom Fremias område samma möjligheter som på arbetsmarknaden i övrigt: ökad flexibilitet och mer förutsägbara villkor för arbetsgivarna, och bättre möjligheter för anställda att stärka sin kompetens, både under anställning och vid omställning.

Det nya omställningsavtalet innebär bland annat att PTK och Fremia startar en ny omställningsstiftelse som kommer att erbjuda kompetens- och omställningsstöd.

Den nya omställningsorganisationen kommer från början av 2023 att erbjuda:

  • Ekonomiskt stöd vid uppsägning genom avgångsersättning, AGE. AGE är en del av omställningsstödet för den som blivit uppsagd på grund av arbetsbrist eller sjukdom.
  • Möjlighet att få kompletterande studieersättning.
  • Förstärkt omställningsstöd till sjuka.
  • Rådgivning, vägledning och stöd inför att söka offentligt omställningsstudiestöd vid omställning eller under anställning.
  • Kollektivavtalat kompletterande studiestöd.

Målet är att kunna erbjuda omställnings- och kompetensstöd från den 1 januari 2023. Om detta inte är möjligt kommer huvudavtalet i sin helhet att börja gälla från den 1 februari 2023.


Fler nyheter



Läkarförbundet välkomnar utredning av ALF-avtalet

Vårt påverkansarbete gör skillnad! I vintras lämnade vi över en rapport om forskande läkares villkor till utbildningsminister Mats Persson. Nu har regeringen tillsatt en utredning gällande ALF-avtalet. Det efter att både Läkarförbundet och Vetenskapsrådet uttryckt missnöje med nuvarande avtal som …
Nyheter

Hurra för kollektivavtalet!

17 mars firar vi kollektivavtalets dag! Visste du att vi är mitt uppe i förberedelser för nästa avtalsrörelse?
Nyheter
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare