Hoppa till innehåll

Öppettider sommar 2026

Medlemsrådgivning:

Vecka 28–32 har medlemsrådgivningen öppet: måndag–torsdag 09.00–15.00 och fredag 09.00–13.00

Vecka 33–36 (v. 36 måndag, 09:00-16:00) tisdag-torsdag kl. 09:00-17:00 & fredagkl. 09:00-13:00.

Medlemsservice:

Vecka 29 & 30 har medlemsservice stängt, övriga veckor öppet som vanligt. Telefontid 09:00-12:00 och medlem@slf.se öppet hela vardagar.

Nyheter
Sofia Rydgren Stale nominerad till ordförande för Saco

Sofia Rydgren Stale nominerad till ordförande för Saco

Läkarförbundets styrelse har idag nominerat Sofia Rydgren Stale till ny ordförande för Saco.

Nyhet

Nuvarande ordförande i Saco, Göran Arrius, har meddelat att han inte ställer upp för omval. En ny ordförande för Saco kommer därför väljas i november på Saco-kongressen. Läkarförbundets styrelse vill se en läkare på den posten och har därför nominerat förbundets ordförande Sofia Rydgren Stale.

– Sofia har en lång erfarenhet av fackligt arbete och är mycket duktig på att skapa samarbeten med allierade i olika frågor. Hon är dessutom en mycket bra kommunikatör som vet vad som krävs för att nå ut. Det tror vi är egenskaper som gör att hon skulle passa utmärkt som ordförande för Saco, säger Lars Rocksén, förste vice ordförande i Läkarförbundet.

Om Sofia Rydgren Stale väljs till ny ordförande kommer Läkarförbundet att genomföra ett fyllnadsval till ordförandeposten på kommande fullmäktige i november. Sofia Rydgren Stale är dock tydlig med att hon i dagsläget bara är nominerad och att all hennes kraft tills vidare ligger på uppdraget som ordförande för Läkarförbundet.

– Det är oerhört hedrande att bli nominerad till posten som ordförande till Saco. Men valet är inte avgjort och mitt fokus är och kommer fortsatt att vara på Läkarförbundet och mitt uppdrag som dess ordförande, säger Sofia Rydgren Stale.

Vidare läsning


Fler nyheter


Arbetsmiljön inom sjukvården på agendan i Almedalen

Arbetsmiljön i svensk hälso- och sjukvård är fortsatt hårt ansträngd. Under ett seminarium i Almedalen lyftes en samstämmig bild: hög arbetsbelastning, strukturella brister och obalans mellan krav och resurser riskerar både personalens hälsa och patienternas säkerhet.
Nyheter

Vårdens beredskap börjar i vardagen

Hur ska svensk hälso- och sjukvård klara kris och krig – när den redan i dag är hårt pressad? Den frågan stod i centrum när myndigheter, professioner och politiker möttes i ett seminarium i Almedalen.
Nyheter

Brist på vårdplatser gör att patienter avlider

I en ny undersökning från Läkarförbundet uppger nära var fjärde läkare att de varje vecka tvingas skriva ut patienter för tidigt på grund av vårdplatsbrist. Nära var femte kopplar ihop dödsfall under det senaste året med bristen på resurser.
Nyheter
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
SLF.se Nyheter
Sofia Rydgren Stale nominerad till ordförande för Saco