Hoppa till innehåll

Öppettider sommar 2026

Medlemsrådgivning:

Vecka 28–32 har medlemsrådgivningen öppet: måndag–torsdag 09.00–15.00 och fredag 09.00–13.00

Vecka 33–36 (v. 36 måndag, 09:00-16:00) tisdag-torsdag kl. 09:00-17:00 & fredagkl. 09:00-13:00.

Medlemsservice:

Vecka 29 & 30 har medlemsservice stängt, övriga veckor öppet som vanligt. Telefontid 09:00-12:00 och medlem@slf.se öppet hela vardagar.

Nyheter
Stolt tionde placering på Dagens Medicins maktlista

Stolt tionde placering på Dagens Medicins maktlista

En fin motivering och placering för Sofia Rydgren Stale, relativt ny ordförande för Sveriges läkarförbund, på Dagens Medicins maktlista.

Nyhet

Varje år gör tidningen Dagens Medicin en maktlista. De rangordnar makthavare inom hälso- och sjukvården från 1 till 100 och skriver motiveringar på de första tio:

10 Sofia Rydgren Stale, ordförande, Sveriges läkarförbund, 45 år, Kristianstad. (51–100)

”Ordförande sedan i november, men har redan etablerat en maktbas. Har enligt andra makthavare en tyngd som klär Läkarförbundet och har tagit många tuffa diskussioner både utåt och internt. Beskrivs som lugn, inlyssnande, genuint vänlig, samarbetsvillig och diplomatisk i en tid då läkarkåren hörs mer”

– Jag är stolt och glad över att ha kvalat in på topp 10 och över de fina orden. Det är en ynnest att få representera Sveriges läkare som ordförande för Läkarförbundet. Det är tillsammans vi blir starka, det är tillsammans vi blir framgångsrika. För våra kollegor, våra patienter, för hälso- och sjukvården och samhället i stort, säger Sofia Rydgren Stale, ordförande Läkarförbundet.

Med på listan från Läkarförbundet finns också:

  • 42 Karin Båtelson, ordförande, Sjukhus-läkarna och förste vice ordförande, Läkarförbundet, 59 år, Göteborg. (35)
  • 41 Nasim Farrokhnia, ordförande E-hälsoläkarföreningen, 48 år, Stockholm. (51–100)
  • Marina Tuutma, ordförande, Distriktsläkarföreningen (51–100)
  • Madeleine Liljegren, ordförande Sveriges yngre läkares förening, Sylf (51–100)

Fler nyheter


Arbetsmiljön inom sjukvården på agendan i Almedalen

Arbetsmiljön i svensk hälso- och sjukvård är fortsatt hårt ansträngd. Under ett seminarium i Almedalen lyftes en samstämmig bild: hög arbetsbelastning, strukturella brister och obalans mellan krav och resurser riskerar både personalens hälsa och patienternas säkerhet.
Nyheter

Vårdens beredskap börjar i vardagen

Hur ska svensk hälso- och sjukvård klara kris och krig – när den redan i dag är hårt pressad? Den frågan stod i centrum när myndigheter, professioner och politiker möttes i ett seminarium i Almedalen.
Nyheter

Brist på vårdplatser gör att patienter avlider

I en ny undersökning från Läkarförbundet uppger nära var fjärde läkare att de varje vecka tvingas skriva ut patienter för tidigt på grund av vårdplatsbrist. Nära var femte kopplar ihop dödsfall under det senaste året med bristen på resurser.
Nyheter
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
SLF.se Nyheter
Stolt tionde placering på Dagens Medicins maktlista