Hoppa till innehåll
Nyheter
Stort grattis Fredrik Larsson till hederspriset Läkare som leder

Stort grattis Fredrik Larsson till hederspriset "Läkare som leder"

Hederspriset ”Läkare som leder” är ett pris vi delar ut för att uppmärksamma och uppmuntra gott ledarskap bland kolleger.

Nyhet
Fredrik Larsson, vinnare av Läkarförbundets hederspris "Läkare som leder" 2021 Foto: Liisa Eelsoo

– Vi behöver fler läkare som chefer och ledare i svensk hälso- och sjukvård. Det är när vi läkare tar på oss ledartröjan och visar vägen som vården utvecklas och arbetsmiljön blir bättre. Det har vår pristagare Fredrik Larsson, AT-chef Södersjukhuset, visat prov på, säger Sofia Rydgren Stale, ordförande Sveriges läkarförbund. 

Motiveringen lyder: Genom ett engagerat, kreativt och framförallt nytänkande ledarskap har Fredrik Larsson lyckats med konststycket att både öka antalet AT-tjänster på Södersjukhuset och att lyfta kvaliteten på dessa. Att förbättra arbetsmiljön för underläkare är att förbättra arbetsmiljön för hela läkarkåren och bidrar i förlängningen till en god vård åt befolkningen. Fredrik Larssons entusiastiska ledarskap smittar av sig och han har kommit att bli en stor inspirationskälla för många kollegor.

Hederspriset delas ut i samband med Läkarförbundets fullmäktige 2021. Prissumman är 25 000 kronor.

Nyfiken på resten av hederspriserna?


Fler nyheter


Läkarförbundet välkomnar förslag om reglerad fortbildning

I dag presenterades utredningen Behörighet och yrkesreglering inom hälso- och sjukvård och tandvård, där ett av förslagen är att vårdgivare ska säkerställa att hälso- och sjukvårdspersonal ges möjlighet till regelbunden fortbildning. Läkarförbundet välkomnar utredningens förslag.
Nyheter


Läkarförbundet i medling med SKR 

Sveriges läkarförbund och SKR/Sobona har kommit överens om att ta hjälp av medlare för att komma i mål i avtalsförhandlingarna om läkarnas löner och villkor.
Läkaravtal 2025
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
SLF.se Nyheter
Stort grattis Fredrik Larsson till hederspriset Läkare som leder