Hoppa till innehåll
Nyheter
Vårbudgeten: ​Vi saknar tempo i väljarnas viktigaste fråga

Vårbudgeten: ​Vi saknar tempo i väljarnas viktigaste fråga

– Vi saknar tempo i frågan om nationell primärvårdsreform med listning på fast läkare och bristen på vårdplatser. Hälso- och sjukvården var väljarnas klart viktigaste fråga när de gick till valurnorna i september 2018, säger Heidi Stensmyren, ordförande Sveriges läkarförbund.

Nyhet
Heidi Stensmyren, Läkarförbundets ordförande 2014-2020

Den 12 december biföll riksdagen M och Kd:s gemensamma reservation i Finansutskottet som budget för 2019. Den innebar bland annat att en nationell primärvårdsreform med listning på fast läkare går igenom och att det finns ekonomiska resurser för reformen. Allt detta finns också med i januariöverenskommelsen mellan regeringen, Centerpartiet och Liberalerna.

– Vi väntar på att regeringen och samarbetspartierna ska genomföra dessa förslag. En nationell primärvårdsreform med listning på fast läkare är livsviktig att få till. Det skulle korta köerna och förbättra tillgänglighet och kontinuitet i vården. Det är förmodligen också det bästa vi kan göra för en mer jämlik vård i hela landet, säger Heidi Stensmyren.

– Om detta nämns ingenting i vårbudgeten även om alla är medvetna om att det ingår i januariöverenskommelsen. Vi fortsätter att bevaka och punktmarkera regeringen i de här avgörande frågorna för hela befolkningen.

Vi är positiva till att regeringen avser att ta fram en generalplan för att korta köerna i vården.

Läs mer:


Fler nyheter


Vi välkomnar nya riktvärden för fler vårdplatser

Det råder brist på vårdplatser i 20 av 21 regioner råder brist på vårdplatser, enligt en ny rapport från Socialstyrelsen. Läkarförbundet välkomnar Socialstyrelsens tydliga signaler om att vårdplatserna behöver öka.
Nyheter

40 organisationer i ett gemensamt upprop mot anmälningsplikten

Om vårdanställda blir skyldiga att anmäla papperslösa till Migrationsverket och Polismyndigheten ökar risken för att människor inte vågar söka akut sjukvård. Rätten till hälsa är en av de grundläggande mänskliga rättigheterna och den gäller alla, utan åtskillnad.
Nyheter

Nya regler för läkarnas dygnsvila

Den 1 februari nästa år börjar nya regler gälla för läkarnas dygnsvila. Läkarförbundets har precis accepterat det nya avtalet som vi tecknar tillsammans med arbetsgivaren Sveriges kommuner och regioner. Läkare som jobbar på sjukhus och på andra arbetsplatser som har …
Nyheter
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
SLF.se Nyheter
Vårbudgeten: ​Vi saknar tempo i väljarnas viktigaste fråga