Hoppa till innehåll

Vår hemsida genomgår just nu underhållsarbete. Du kan uppleva mindre störningar.

Nyheter
WHO: Världen måste bli mer rättvis och hälsosam

WHO: Världen måste bli mer rättvis och hälsosam

Idag firar vi världshälsodagen. WHO passar på att bjuda in till en kampanj för att bygga en mer rättvis och hälsosam värld.

Nyhet

Vår värld är ojämlik. Covid-19 har gjort det tydligt att vissa människor kan leva ett mer hälsosamt liv och har mer tillgång till vård beroende på var de har fötts, växer upp, bor, i vilken ålder de är och vilket kön de har.

På många håll i världen kämpar människor med låga inkomster, enkla boendeformer och bristfällig utbildning, ojämställdhet och få arbetstillfällen. En säker miljö, rent vatten, ren luft och bra mat, spädbarnsdödlighet och hälsoproblem är andra utmaningar.

Det här är inte bara orättvist utan det går att förebygga.

WHO vill göra världens ledare uppmärksamma på att alla har rätt till levnads- och arbetsförhållanden som ger en god hälsa. Alla måste dessutom få tillgång till kvalificerad hälsovård.

Läkarförbundets folkhälsopolitiska program går ut på att det ska vara lätt att göra rätt (läs gärna mer, se länken nedan).


Fler nyheter


Viktigt steg mot fler specialister i allmänmedicin

I veckan presenterade Socialstyrelsen en delredovisning av uppdraget att ta fram riktvärden för en stärkt kompetensförsörjning inom primärvården. Rapporten visar att antalet ST- tjänster behöver öka i samtliga regioner. Myndigheten pekar också på att det saknas data för att göra …
Nyheter

Arbetsmiljöverket sågar arbetsmiljön i sjukvården

I en ny tillsynsrapport från Arbetsmiljöverket riktar myndigheten stark kritik mot arbetsmiljön i hälso- och sjukvården. 80 procent av landets akutmottagningar lever inte upp till arbetsmiljölagens krav.
Nyheter

Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
SLF.se Nyheter
WHO: Världen måste bli mer rättvis och hälsosam