Hoppa till innehåll
Nyheter
Facket gör demokrati

Facket gör demokrati

Idag släpper ITUC Global Rights Index, världsfackets rapport om den fackliga situationen i världen och listan på världens värsta länder att jobba i.

Nyhet
ITUC Global Rights Index 2019

Det som vi i Sverige, Norden och Europa tar så gott som för givet kan vara förenat med livsfara i andra delar av världen därför ställer Läkarförbundet självklart upp på den internationella fackliga kampen. Stora försämringar sker dessvärre också i Europa. Idag, 19 juni, släpps Global Rights Index 2019 från världsfacket ITUC. Den dagen på året då vi i den fackliga rörelsen mest effektivt tillsammans sätter strålkastarljuset på den arbetsrättsliga och fackliga situationen i världen men också det faktum att de svenska facken gör ett viktigt jobb för goda arbetsvillkor, inte bara i Sverige, utan även globalt.

Världsfacket ITUC:s Global Right Index granskar arbetstagares och fackligt aktivas situation i 145 av världens länder.

Rapporten visar exempelvis:

  • att 53 fackligt aktiva mördades i 10 länder förra året på grund av sitt engagemang
  • att 74% av länderna förbjudit arbetstagare från rätten att organisera sig fackligt
  • att det skett godtyckliga gripanden eller fängslanden av arbetstagare i 64 länder

Vi arbetar för skillnad!

En del av Läkarförbundets globala fackliga arbete är ett samarbetsprojekt med den vetenskapliga och professionella läkarorganisationen på Kuba; Consejo Nacional de Sociedades Cientificas de la Salud. Syftet med projektet är professionellt erfarenhetsutbyte, och att stärka den kubanska läkarkårens möjligheter till internationellt samarbete.

Din röst behövs inför avtalsrörelsen 2020. Vi vill veta mer om din syn på lön, ledarskap och din arbetsmiljö. Det är ditt engagemang som avgör med vilken styrka vi går in i förhandlingarna.

Tyck till på Trygg vård!


Fler nyheter


DM Debatt: ”Anmälningsplikt hör inte hemma i vården”

Förslaget om anmälningsplikt innebär att vi ska vara stressade över att kunna bli straffade för något som inte har med god vård att göra, skriver ordföranden för Läkarförbundet, Vårdförbundet och Kommunal i en gemensam debattartikel i Dagens Medicin.
Nyheter

Läkare nekas graviditetspenning – mer än dubbelt så ofta

Trenden är tydlig - läkare som ansöker om graviditetspenning på grund av nedsatt arbetsförmåga får avslag mer än dubbelt så ofta som andra yrkeskategorier. Det visar statistik som Sjukhusläkaren låtit hämta från Försäkringskassan.
Nyheter

Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare