Hoppa till innehåll
Nyheter
Skatteverket kan orsaka kaos i sjukvården

Skatteverket kan orsaka kaos i sjukvården

En ny vårdmoms börjar att gälla vid halvårsskiftet, efter en tolkning som Skatteverket gjort. Risken finns att mångåriga samarbeten med läkare nu sägs upp. Detta trots att regering och riksdag slagit fast att all vård och omsorg ska vara fri från moms, skriver Heidi Stensmyren, ordförande Läkarförbundet, Sven Söderberg, Läkarförbundets styrelse och ordförande Svenska privatläkarföreningen samt Inga-Kari Fryklund förbundsdirektör Vårdföretagarna.

Nyhet

Det är mer än välkommet att riksdagens Skatteutskott idag har kallat till sig finansminister Magdalena Andersson för att diskutera vårdmomsen och dess konsekvenser i sjukvården. Vi hoppas att finansministern och Skatteutskottet snabbt kan komma överens om följande tre åtgärder:

  • En tydlig politisk signal till Skatteverket att skjuta på tillämpningen av sin vida tolkning av momsreglerna tills domstolsprövningen är klar.
  • I lag snabbt befästa riksdagens tidigare ambitioner om en momsfri sjukvård, så att momsreglerna inte försvårar vårdens kompetensförsörjning.
  • Säkra likvärdiga villkor mellan privata och offentliga vårdgivare, också i momshänseende.

Fler nyheter


Ny avtalspodd: Vad är jour och beredskap?

I nya avsnittet av Avtalspodden gästas Sofia Rydgren Stale av Lars Rocksén, specialistläkare i anestesi och intensivvård. Tillsammans reder de ut vad skillnaden är mellan jour och beredskap och berättar om hur långa jourpass påverkar både kroppen och privatlivet.
Läkaravtal 2025

Uppgörelse nådd med förlossningsläkare 

Idag har Sveriges Kommuner och Regioner, SKR, och Sveriges Läkarförbund enats om en överenskommelse gällande Karin Pettersson. Karin var tidigare förlossningschef vid Karolinska Universitetssjukhuset och fallet har fått mycket uppmärksamhet.
Nyheter

Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare