Hoppa till innehåll
Nyheter
https://www.aftonbladet.se/debatt/a/K37MG7/sveriges-aldre-vill-ha-en-fast-lakare

Sveriges äldre vill ha en fast läkare

Bland medlemmar i Pensionärernas Riksorganisation, PRO, är det hela 93 procent som vill lista sig hos en fast namngiven läkare.

Nyhet

Många multisjuka sköra äldre vill slippa upprepa sin sjukdomshistoria gång på gång. De vill känna trygghet och tillit, ha kontinuitet och tillgång till hälso- och sjukvård i sin närhet. Men så är tyvärr inte fallet i dag, skriver Heidi Stensmyren, ordförande Sveriges läkarförbund och Christina Tallberg, ordförande PRO i en debattartikel i Aftonbladet.

Vi vet från andra länder att det går att införa en nationell lagstiftning om listning på fast läkare med listningstak, för att varje patient ska få rimlig tid med sin läkare.

Vi vet också att det kraftfullt skulle bidra till en bättre fungerande primärvård, en mer jämlik och jämställd vård med god kontinuitet och bättre tillgänglighet i hela landet. Nu vill vi att regeringen och dess samarbetspartier agerar.

Ja, jag vill gärna läsa hela debattartikeln i Aftonbladet

Ja, jag vill gärna läsa mer om en reform för en god, nära och trygg vård


Fler nyheter


Läkare nekas graviditetspenning – mer än dubbelt så ofta

Trenden är tydlig - läkare som ansöker om graviditetspenning på grund av nedsatt arbetsförmåga får avslag mer än dubbelt så ofta som andra yrkeskategorier. Det visar statistik som Sjukhusläkaren låtit hämta från Försäkringskassan.
Nyheter


SYLFs AT-ranking 2023

Sveriges Yngre Läkares Förening, SYLF, har släppt sin årliga rapport om AT läkarnas arbetsvillkor. De har också rankat Sveriges alla sjukhus som anställer AT-läkare.
Nyheter
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
SLF.se Nyheter
https://www.aftonbladet.se/debatt/a/K37MG7/sveriges-aldre-vill-ha-en-fast-lakare