Hoppa till innehåll

Avtalsrörelsen har underläkarfokus!

Ordförandeord av Robert Holmqvist

Nyhet
Ledare
Ordförande Robert Holmqvist 2023

Förhandlingarna av det nya kollektivavtalet har nu kommit i gång ordentligt. I december lämnade läkarförbundet sina yrkanden till SKR. Det är genom att lämna över yrkanden som man förklarar vad man vill uppnå i avtalsförhandlingen. 

Glädjande nog innehåller yrkandena flera punkter som riktar in sig på underläkarna. Vi vet att dessa har halkat efter lönemässigt. Därför är det extra viktigt att underläkarnas löner får extra fokus. Två av förbundets yrkanden riktar in sig på just underläkarnas löner: en särskild lönesatsning på läkare tidigt i karriären samt att även läkare med tidsbegränsade anställningar ska ingå i den årliga löneöversynen.

Därför är det extra viktigt att underläkarnas löner får extra fokus

Varje år görs en löneöversyn för fast anställda läkare som baseras på en framförhandlad procentsats som man hittar i löneavtalet. Förbundet vill att det utöver löneöversynen görs en särskild lönesatsning på läkare tidigt i karriären. Löneöversynen gäller i nuläget bara medlemmar med tillsvidareanställning. Av underläkarna är det faktiskt bara de som har en specialiseringstjänstgöring som har är tillsvidareanställda. För att försöka komma till rätta med detta och även ge AT-läkare och vikarierande underläkare möjlighet till att påverka sin lön årligen vill förbundet att samtliga medlemmar ska ingå i den årliga löneöversynen, vare sig läkaren har en tillsvidareanställning eller en tidsbegränsad anställning. Det skulle vara ett stort lyft för underläkarkåren som helhet!

Att stå till arbetsgivarens förfogande utanför ordinarie arbetstid är något som påverkar läkarnas privatliv. Läkarförbundet anser att denna inskränkning behöver värderas högre och vill därför att ersätt­ningen för bundenhet vid jour och beredskap höjs. När de nya reglerna för dygnsvila börjar gälla finns det risk att man inte får så hög ersättning, eller till och med går back på att ett jourpass om det inte finns så mycket arbete att utföra. En ökad ersättning för bundenhet minskar den risken. Förbundet inbjuder även till fortsatta diskussioner och lösningar som gäller dygnsvilan.

Utöver satsningarna på löner är det viktigt att få till ökade rättigheter för gravida. Läkararbetet jourtid är i många fall stressigt och påfrestande. Därför anser vi att gravida ska ha rätt att befrias från jourarbete om de önskar det. Även dagtid kan det finnas risker med läkaryrket som innebär att man som gravid inte kan utföra sitt vanliga arbete. Arbetsgivaren är då skyldig att om det går ge den gravida andra arbets­uppgifter. Finns det inga andra arbetsuppgifter får den gravida personen inte arbeta och utan då utgår i stället graviditetspenning. Denna ersättning är väldigt låg och förbundet anser att arbetsgivaren ska komplettera ersättningen så att den motsvarar ersättningen vid föräldraledighet.

Utöver dessa yrkanden vill även förbundet att bestämmelserna kring bortskrivning av rätten till övertidsersättning stramas upp, samt att rätten till 270 dagars föräldralön ska gälla båda föräldrarna och inte vara per födsel som det är idag.


Fler nyheter


Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare