En stark spelare åter på toppen
Bakom vinsten i år står en större grupp människor med Anna Kajsa Sjöberg i spetsen, internmedicinare, reumatolog och AT- studierektor för Västerviks sjukhus, som själv gjorde sin AT på orten.
–Jag är ursprungligen från Stockholm och studerade läkarprogrammet i Linköping, om somrarna jobbade jag i Västervik, det var en fin sommarstad och jag hade kul på akuten, och när det blev dags att söka AT så var det ett av alternativen.
Anna Kajsa berättar att den ursprungliga planen för henne var att vara kvar för AT:n och sedan flytta till en större stad, nu har det gått nästan arton år sedan dess. Stämningen på sjukhuset bidrog till att hon blev kvar, och internmedicin blev ett självklart val.
–Jag tror på bredden, det är klart att man ibland behöver högspecialiserad vård, men den stora bulken av vård måste vara bred eftersom de flesta patienter inte bara har en sjukdom.
Hon har nu arbetat som övergripande AT-studierektor i ungefär fem år, men vad fick henne att söka tjänsten?
–Utbildning för AT-läkare har alltid varit en hjärtefråga för mig och jag ville verkligen göra den så bra som möjligt. Vår filosofi på sjukhuset är inte bara att man ska bli legitimerad läkare, utan också en kliniskt kompetent sådan.
Fokus på kvalité, inte på vinsten
Västerviks sjukhus har ett otroligt CV när det gäller AT-rankningen, de har legat i topp fem sedan 2020 och har tidigare tre vinster i fickan, men enligt Anna Kajsa har ambitionen aldrig varit att vinna, utan att fokusera på en jämn utbildningskvalité över tid.
–Mitt mål har alltid varit att ligga i topp fem varje år. Syftet har aldrig varit att vinna, utan snarare att fokusera på bra kvalité på utbildningen. Att hjälpa AT-läkarna att bli duktiga kliniker.
En lönehöjning för AT-läkarna det senaste året sticker ut, men grunden till framgången ligger i ett konsekvent fokus på handledning, kompetensvärdering och ett tydligt utbildningsansvar på varje klinik. Hon berättar även om att Västervik ställde om förra året från tjugoen till arton månaders AT, då kunde man se en liten dipp i rankningen.
–Det blev trots allt rörigt med omställningen, men vi försökte göra det bästa av det. Jag tror ändå att det gick bra, då de flesta av de påverkade grupperna jobbar kvar på sjukhuset och stannade kvar hos oss.
Det finns så klart andra praktiska utmaningar eftersom Anna Kajsa arbetar åttio procent kliniskt och tjugo procent som AT-studierektor, hon understryker att succén hade varit omöjlig utan hennes kollegor.
"Det som skiljer ut Västervik, tror jag, är en sorts arbetsglädje som sprider sig på sjukhuset."
Anna Kajsa Sjöberg, internmedicinare, reumatolog och AT- studierektor för Västerviks sjukhus.
–Jag har en HR-person som hjälper mig med det praktiska, och jätteduktiga AT-ansvariga på varje klinik och hälsocentral som hjälper till. Den största utmaningen är faktiskt att få tiden att räcka till, man vill göra jättemycket men man hinner tyvärr inte med allt.
Anna Kajsa tillägger även att hon får mycket stöd i sitt arbete från region Kalmars sida och blir ofta lyssnad på, hon upplever att regionen förstår hur viktiga AT-läkarna är för regionens kompetensförsörjning.
Handelning och klinisk instruktion är avgörande
Med sina cirka 65 000 invånare i upptagningsområdet är Västervik ett mindre sjukhus, men det ger i gengäld AT-läkarna unika möjligheter. Alla känner alla och likaså är AT-grupperna små, det anställs sexton AT-läkare per år och de är fyra var i varje grupp. Dock är det upp till ungefär 180 sökande varje omgång, det är en tuff rekryteringsprocess.
–Vi sorterar ansökningarna efter visat intresse, det är förstås meriterande att man kan tänka sig att stanna kvar i Västervik efter AT:n, det är vår främsta rekryteringsgrupp. Väldigt många tänker så som jag tänkte, att dra hem efter AT:n, men de blir kvar. Det glädjer oss att de trivs och väljer att stanna kvar.
Anna Kajsa understryker att de gärna anställer kandidater som är medvetna om att arbetet skiljer sig från ett stort sjukhus och som är benägna att ta på sig ett större ansvar och är redo att utvecklas.
–Man tillbringar en del tid på akuten, vilket medför en del eget arbete och ansvar, därför utvecklas man väldigt mycket under sin AT här. Det är kanske inte för alla men för de flesta här är det den roligaste delen av arbetet.
"Mitt mål har alltid varit att ligga i topp fem varje år. Syftet har aldrig varit att vinna, utan snarare att fokusera på bra kvalité på utbildningen."
Anna Kajsa Sjöberg, internmedicinare, reumatolog och AT- studierektor för Västerviks sjukhus.
Gemenskap som bygger trygghet
Anna Kajsa berättar om en mycket familjär stämning på sjukhuset, läkargruppen är sammansvetsad och det sker flera olika sociala evenemang under årets gång. De har en lång tradition av att anordna sociala aktiviteter för AT-läkare.
–Det är ju jätteviktigt då de flesta AT-läkare kommer hit helt ensamma och utan sammanhang, ingen familj eller vänner. Vi har middagar, brännbollsturnering och sedan 60-talet ett AT-läkar-spex som hålls varje år.
Anna Kajsa tillägger även att en del av att AT-läkarna trivs så bra hänger samman med att sjukhuset är väldigt välfungerande, även om de stöter på samma problem som de flesta andra sjukhus i landet.
–Det som skiljer ut Västervik, tror jag, är en sorts arbetsglädje som sprider sig på sjukhuset. Vi försöker att jobba med att förmedla att det är ett roligt jobb att vara läkare, det är kul att gå till jobbet och få träffa patienter i alla möjliga situationer.
Anna Kajsa berättar att det alltid finns saker att förbättra. Det är viktigt att AT-läkarna får en god arbetsmiljö och möjligheter till handledning samt känner sig trygga.
–Jag tror att man som AT-läkare i Västervik känner att man har lätt att fråga och att vi är villiga till att handleda, både i kliniska situationer, men även under den schemalagda handledningen.
Så vad säger Anna Kajsa när vi ber henne göra reklam för AT på Västerviks sjukhus?
–Det är ett familjärt och lärorikt sjukhus att genomföra sin AT på, man utvecklas mycket som kliniker samtidigt som man har roligt under tiden.
Ständig förbättring och nya idéer
Regionen håller på att planera för ST2021-övergången och försöker att lista ut hur deras kompetensförsörjning ska se ut framöver, då AT-läkarna hittills har varit den huvudsakliga rekryteringen in till regionen.
–Vi har redan börjat ta emot BT-/ST-läkare i den södra delen av regionen och just nu håller vi på att förbereda för omställningen i Västervik också. Det finns en massa tankar och planer, men det är svårt att planera då allt är så okänt. Vi vet inte vad vi står inför.
Anna Kajsa understryker att sjukhuset inte klarar av sitt dagliga arbete utan AT-läkare och därför är det extra viktigt att de trivs på Västerviks sjukhus. Hon berättar om ett fortgående arbete med att bli bättre. Anna Kajsa har även ett drömprojekt framöver som hon hoppas ska kunna genomföras för att förbättra AT:n ytterligare.
–Ett mentorskapsprogram där AT-läkare ska få en mentor i en mindre specialitet som inte ingår i AT:n, för att väcka intresse för mindre specialiteter hos våra yngsta kollegor. Tyvärr har jag inte hunnit med det hittills.
Slutligen ställer vi frågan, hur känns det med plats ett på årets rankning och plats två på tjugofemårsrankningen?
–Det känns jättebra. Jag hoppas att detta pris kommer att glädja mina kollegor som har slitit så hårt för våra AT-läkare och peppa dem till att fortsätta som de gör!