fbpx
Hoppa till innehåll

Fackligt engagemang måste kännas tillgängligt

Lokalordförandeord av Liv Lundberg, ordförande SYLF Västmanland
Liv Lundberg ordförande SYLF Västmanland Foto: Privat
Ledare

Det är viktigt att de som kan mycket om fackligt arbete är noga med att inkludera andra som kan mindre. För att man ska vilja engagera sig får steget inte kännas alltför stort, utan man måste få chansen att lära sig under resans gång. 

När jag började i SYLF Västmanland som adjung­erad medlem (tillfälligt invald i styrelsearbetet) var det nervöst. Jag hade tänkt på att engagera mig under flera månader, men det tog tid att ta steget, vilket till stor del berodde på en känsla av att inte vara kvalificerad. Jag är tacksam över att de dåvarande styrelsemedlemmarna var tydliga med att det räckte med att man deltog på mötena och att det viktigaste var att man delade med sig av sitt perspektiv. Jag fick till mig inställningen att allt fackligt arbete man väljer att göra är bra arbete, och det är någonting som jag har försökt att föra vidare. 

Min uppfattning är att man inte lär sig hur facket fungerar på något annat sätt än genom att just vara fackligt aktiv

Liv Lundberg, ordförande SYLF Västmanland.

Min uppfattning är att man inte lär sig hur facket fungerar på något annat sätt än genom att just vara fackligt aktiv. Man lär sig även mycket om sjukvårdens organisation, vilket gör att det kan vara meriterande med fackligt arbete om man till exempel är intresserad av chefsuppdrag senare. Ackumuleringen av kunskap skapar dock ett gap mellan de fackligt aktiva och medlemmarna. Man kan lätt glömma hur det är att vara ny, på samma sätt som den erfarna överläkaren kan glömma hur det är att vara i början av sin läkarkarriär. Under mina år har jag upplevt både hur kunniga personer har delat med sig av sin kunskap på ett sätt som är tillgängligt för mottagaren, men även situationer där man, medvetet eller omedvetet, har exkluderat dem som inte kan lika mycket. 

Om man vet bättre vad facket gör och hur mycket det arbetet kan påverka ens vardag blir avståndet mellan de fackligt aktiva och medlemmarna mindre. Utbildningstillfällen är ett sätt att uppnå detta. Jag har sett många fina initiativ från andra lokalav­delningar på hur man sprider kunskapen man har ansamlat. Något vi i SYLF Västmanland inspirerades till var att bjuda in till pizzakvällar, där vi under hösten har anordnat två uppskattade föreläsningar om arbetsrätt respektive lönebildning. Vi har i samband med detta märkt ett ökat intresse för fackligt engagemang och styrelsearbete. 

Vi som fackligt aktiva måste vara medvetna om kunskapsgapet och både lära ut och bjuda in. Annars riskerar vi att bli en exklusiv klubb. 

Du som medlem – var inte rädd för att delta på ett styrelsemöte och se vad SYLF gör lokalt. Mycket kommer att vara nytt, så är det för alla. Våga delta, våga fråga. 

Mer från Moderna Läkare

Vad vill lokala SYLF-avdelningar se i valet?

Reportage I år är det val och Moderna Läkare passar på att ta reda på vilka vallöften våra lokalt förtroendevalda runtom i landet vill se. Nedan följer ett urval från lokalavdelningarna. Så vilka vallöften vill SYLF se runtom i landet?

Det är viktigt att sätta gränser

Reportage Könsfördelningen inom läkarkåren är som helhet jämn, men fortfarande skev inom många specialiteter. Moderna Läkare träffade kolorektalkirurgen Marie-Louise Lydrup för ett samtal om vad som förändrats under hennes långa karriär, och vad som fortfarande måste bli bättre.

Anställningsformer för läkare

Fackligt Visstidsanställning, tidsbegränsad anställning, tillsvidareanställning eller vikariat? Vad är vad och hur vet man vilka skillnaderna är?

Forskningsrapporten 2026 – Mer tid till forskning

Reportage Carl Tullus Yngre Forskare har i samarbete med oss i Sveriges Yngre Läkares Förening tagit fram en rapport om förutsättningar och hinder för underläkare som forskar eller är intresserade av att forska.

Glömt val

Ledare SYLF:s styrelse genom Julia Borg, första vice ordförande