Hoppa till innehåll

Idag, fredag 28/1, har medlemsadministrationen stängt. Hitta svar på dina frågor om medlemskapet i Läkarförbundets frågor och svar

Nyheter
eHälsoläkarna på Vitalis

eHälsoläkarna på Vitalis

Fredrik Öberg från eHLF talar om bättre informationshantering i vård och omsorg.

Nyhet

Årets Vitalis blev inte vad vi hade tänkt oss i början av året. Men tack vare alternativ till fysiska möten, som vi i eHLF ser som ett naturligt komplement till allt vi gör inom vård och omsorg, fick vi trots den rådande situationen möjlighet att diskutera våra hjärtefrågor. Här kan du ta del av Fredriks föreläsning.


Fler nyheter


Välkomnar ny styrelse!

I samband med det digitala årsmötet 14 maj valde eHälsoläkarföreningen en ny styrelse. Nasim Farrokhnia (Mindler) fick förnyat förtroende som ordförande och Anders Sylvan (Svenskt Ambulansflyg) valdes till vice ordförande.

Nationell plattform för hälsodata

Föreningens första policydokument antogs av styrelsen 20 januari 2020, efter gediget förarbete av en arbetsgrupp med efterföljande remissrunda bland föreningens medlemmar. I dokumentet pekar vi på behovet att utveckla en…
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Personlig rådgivning
  2. Bästa lönestatistiken för läkare
  3. Unika försäkringar