Tidslinje för Läkaravtal kommun- och regionanställda 2027
Mars 2026
Läkarförbundets förhandlingsdelegation träffas för att ta fram yrkanderemissen och bestämmer sig för vilken typ av frågor de vill att delföreningarna tar ställning till kopplat till avtalsrörelsen i region och kommun 2027. Yrkanderemissen är en enkät där Läkarförbundets delföreningar, lokal- och yrkesföreningar, svarar på vad de tycker förbundet ska prioritera i kommande avtalsrörelse.
Förhandlingsdelegationen tar också fram en avtalsplattform, ett dokument som i stora drag redogör för förbundets fokus kommande avtalsrörelse.
Maj 2026
Förbundet skickar ut yrkandegrunden på remiss till alla lokalföreningar samt yrkesföreningarna för att ta reda på vilka frågor de anser är viktigast när de nya kollektivavtalen ska förhandlas. Lokalföreningarna kallar i vissa fall till medlemsmöten eller har andra typer av dialoger direkt med medlemmarna för att samla in deras åsikter.
Oktober 2026
Förhandlingsdelegationen formulerar Läkarförbundets yrkanden, krav, till SKR utifrån delföreningarnas svar på yrkanderemissen.
December 2026
Förbundsstyrelsen fastställer Läkarförbundets yrkanden och de lämnas över till SKR.
Januari – februari 2027 förhandlingarna börjar mellan Läkarförbundet och SKR. Eftersom Läkarförbundet har ett gemensamt avtal AB, Allmänna bestämmelser, med bland annat Kommunal och Vårdförbundet, sker en del förhandlingar tillsammans med de andra förbunden och arbetsgivaren SKR. Läkarna har också ett eget Läkaravtal, Specialbestämmelser för läkare, med regler som enbart gäller läkarna, det är här kompensation och regler för läkarnas jour – och beredskapsarbete regleras. Det är tjänstemän från förbunden som förhandlar utifrån de prioriterade yrkandena samt avtalsplattformen. Men de har täta avstämningar med förhandlingsdelegationen.
Mars 2027 förhandlingarna går in i ett intensivt skede, förbundets tjänstemän sitter i långa förhandlingar med SKR:s förhandlare och har täta möten med förhandlingsdelegationen. Många beslut måste tas. Förhandlingar handlar om att köpa och sälja saker i kollektivavtalen. Om Läkarförbundet får in en viktig förbättring för sina medlemmar i avtalet måste förbundet ofta ge SKR något de vill ha i utbyte. Förutsättningarna för läkarnas årliga löneökningar, frågor om arbetsmiljö samt om hur långt avtal som ska skrivas kommer vara viktiga frågor för förhandlarna att komma överens om.
31 mars 2027 Läkarnas kollektivavtal slutar gälla. Om förhandlingarna med SKR inte är i hamn, brukar avtalet prolongeras, dvs parterna kommer överens om att avtalet ska gälla ytterligare en period tills förhandlingarna är klara. Båda parter brukar vilja undvika att vara utan ett gällande kollektivavtal eftersom fredsplikten slutar att gälla då och fackförbundet kan ta ut sina medlemmar i strejk.
Vår/sommar 2027 När parterna tecknat ett nytt centralt kollektivavtal samlar Läkarförbundet sina lokalföreningar till en avtalskonferens för att informera om det nya avtalet. Och nu startar de lokala förhandlingarna. Läkarförbundet har 25 lokalföreningar som har sina lokala förhandlingar med regionerna utifrån det centrala avtalet med SKR. De lokala förhandlingarna utmynnar i ett lokalt kollektivavtal som främst rör nya löner för medlemmarna. Om det blir en angiven lägsta nivå för löneökningarna i det centrala avtalet tar lokalföreningen med sig den siffran in förhandlingarna för att se till att läkarna får mer än den löneökningen som anges i det centrala avtalet. Lokalföreningarna ser också till att diskutera andra förändringar man vill genomföra.
Sommar/höst 2027 När det sista lokala avtalet är påskrivet är avtalsrörelsen slut. Lokalföreningarna bevakar att arbetsgivarna följer de nya bestämmelserna som kommit in i det centrala kollektivavtalet.