Hoppa till innehåll

Torsdag 23/1 stänger medlemsrådgivningen kl. 16 och svarstiderna kan bli längre på grund av lägre bemanning. För icke-brådskande ärenden, vänligen återkom fredag 24/1.

Nyheter
Elin Karlsson intervjuas i Dagens Samhälle

Elin Karlsson intervjuas i Dagens Samhälle

— It-systemen i vården skapar stress, merarbete och kan riskera patientsäkerheten. Ska digitaliseringen bli det verktyg för effektivare vård som är möjligt måste läkare och annan vårdpersonal involveras på allvar, säger Elin Karlsson, ordförande i Läkarförbundets råd för läkemedel, it och medicinteknik och andre vice ordförande i Sjukhusläkarna, i intervjun.


Fler nyheter


Här är Sjukhusläkarnas önskelista i år

Nationell vårdöverenskommelse över blockgränserna, nollvision av dödsfall på grund av vårdplatsbrist och en ärlig statistik kring vårdköer, överbeläggningar och utlokaliseringar. Här är Sjukhusläkarnas önskelista 2025.

Sök vårt stipendium om kontinuitet

Sjukhusläkarna utlyser ett särskilt stipendium för läkare och läkarstudenter som planerar eller har påbörjat ett forsknings- eller utvecklingsprojekt. Temat för 2025 är patientansvarig läkare, PAL, och kontinuitet.

Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
SLF.se Nyheter
Elin Karlsson intervjuas i Dagens Samhälle