Hoppa till innehåll

Öppettider sommar 2026

Medlemsrådgivning:

Vecka 28–32 har medlemsrådgivningen öppet: måndag–torsdag 09.00–15.00 och fredag 09.00–13.00

Vecka 33–36 (v. 36 måndag, 09:00-16:00) tisdag-torsdag kl. 09:00-17:00 & fredagkl. 09:00-13:00.

Medlemsservice:

Vecka 29 & 30 har medlemsservice stängt, övriga veckor öppet som vanligt. Telefontid 09:00-12:00 och medlem@slf.se öppet hela vardagar.

Nyheter
Emma Wange har rekryterats som kommunikationschef hos Sjukhusläkarna

Emma Wange har rekryterats som kommunikationschef hos Sjukhusläkarna

– Behoven att hitta lösningar på hälso- och sjukvårdens utmaningar på kort och lång sikt är akuta. Därför är vi mycket glada över att kunna presentera Emma som ny kommunikationschef. Hon har gedigen kompetens och lång erfarenhet av opinionsbildning kring sjukvården och kommer att kunna bidra till att driva läkarnas frågor som vårdens utveckling, patienträttighetslagstiftning, fler vårdplatser och ett hållbart arbetsliv säger Karin Båtelson, ordförande för Sjukhusläkarna.

Nyhet

Emma Wange kommer närmast från Dagens Samhälle där hon har verkat som debattredaktör och krönikör. Hon har tidigare arbetat som pr-konsult samt som ledarskribent på bland annat Upsala nya tidning, Bohusläningen och Göteborgs-Posten.

Läs mer här


Fler nyheter




Se Sjukhusläkarnas inspelade panelsamtal från Almedalsveckan

Sjukhusläkarna arrangerade tre panelsamtal under Almedalsveckan i Visby, ett om den nya läkarutbildningen och bastjänstgöringen, ett om sjukvården, AI och klimatet och ett om behovet av en nollvision för dödsfall orsakade av vårdplatsbrist. (Uppdaterad.)
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
SLF.se Nyheter
Emma Wange har rekryterats som kommunikationschef hos Sjukhusläkarna