Hoppa till innehåll

Öppettider sommar 2026

Medlemsrådgivning:

Vecka 28–32 har medlemsrådgivningen öppet: måndag–torsdag 09.00–15.00 och fredag 09.00–13.00

Vecka 33–36 (v. 36 måndag, 09:00-16:00) tisdag-torsdag kl. 09:00-17:00 & fredagkl. 09:00-13:00.

Medlemsservice:

Vecka 29 & 30 har medlemsservice stängt, övriga veckor öppet som vanligt. Telefontid 09:00-12:00 och medlem@slf.se öppet hela vardagar.

Nyheter
Läkare som påverkar på Sjukhusläkarnas representantskap

Läkare som påverkar på Sjukhusläkarnas representantskap

Fredagen den 9 november samlades representanter från Sjukhusläkarnas lokalavdelningar på temat påverkansarbete.

Nyhet

Ordförande Karin Båtelson öppnade mötet och hälsade välkomna. Förmiddagen ägnades åt  information om Läkarförbundets kommande fullmäktige, diskussion om Sjukhusläkarnas motioner till detta samt andra aktuella frågor. Därefter inleddes temat ”läkare som påverkar” med ett föredrag om hur man når ut med budskap i traditionella och sociala medier.

Eftermiddagen bestod av ett panelsamtal med läkarna och politikerna Martin Nedergaard-Hansen från Bevara Akutsjukhusen i Region Jönköping, Jonas Lindeberg från Mer vård för pengarna i Sörmland och Fredrik Leijerstam från Miljöpartiet i Uppsala. Det blev mycket uppskattat, och frågorna var många till paneldeltagarna!


Fler nyheter




Se Sjukhusläkarnas inspelade panelsamtal från Almedalsveckan

Sjukhusläkarna arrangerade tre panelsamtal under Almedalsveckan i Visby, ett om den nya läkarutbildningen och bastjänstgöringen, ett om sjukvården, AI och klimatet och ett om behovet av en nollvision för dödsfall orsakade av vårdplatsbrist. (Uppdaterad.)
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
SLF.se Nyheter
Läkare som påverkar på Sjukhusläkarnas representantskap