Hoppa till innehåll
Nyheter
Läkare tar lunch 7 maj

Lunch-aktion 7 maj

Torsdagen den 7 maj ska vi göra något ovanligt. Vi ska ta lunchrast på riktigt.

Nyhet

Det vill säga: Vi som varje dag får 30-45 minuters rast dragen per automatik och som inte har måltidsuppehåll stänger av våra jobbtelefoner klockan 12, lämnar byggnaden och äter något enkelt tillsammans med våra kollegor. Det låter kanske inte så märkvärdigt men det vet vi alla att det är.

Vi gör det för att sätta ljuset på det obetalda arbete som utförs av läkare på luncher och efter arbetsdagens slut. Enl. Läkarförbundets senaste undersökning beräknas den tiden motsvara nära 2 000 läkartjänster i hela landet.

Bryt mönstret och följ med på lunch torsdagen den 7 maj! Ta med kollegor från kliniken och kom, gärna i arbetskläder så att vi syns. Vi bjuder på en lättare lunch och dricka men vill gärna att ni föranmäler er på länken nedan så vet hur många luncher vi ska beställa.

Du som inte lyckas komma loss för att du har en jourtelefon, sitter fast på operation, har en överbokad mottagning eller en dålig patient: Se till att stämla övertid under rast i Kom och Gå!

Tidpunkt och samlingspunkter

När: Kl 12.10 vid samtliga sjukhus.

Samling för Ryhovs läkare:  kl 12.10 på grönytan vid lekterapin/helikopterplattan. Vid regn i Aulan Ryhov.

Samling för Värnamos läkare: kl 12.10 på uteserveringen Stigs Café. Vid regn inomhus.

Samling för Eksjös läkare: Klockan 12.10 i konferenslokal Översten på sjukhuset.

Vid anmälan väljer du vid vilket sjukhus du ska hämta upp mat och dricka.

Länk till anmälan

Sista anmälan: 23 april


Fler nyheter


Lunch-aktion 7 maj

Torsdagen den 7 maj ska vi göra något ovanligt. Vi ska ta lunchrast på riktigt.
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare