Hoppa till innehåll
Nyheter
Sammanställning Löneenkät 2022

Sammanställning Löneenkät 2022

Löneenkäten syftar till att få kunskap om löneläget för våra medlemmar samt av löneöversynsarbetet lokalt. Inte minst är det en viktig kunskapskälla för våra medlemmar i lönedialog med arbetsgivaren. På ett centralt plan fungerar statistiken som en viktig komponent till förbundets avtals- och opinionsarbete. Läs mer om resultaten för Jönköpings län.
Nyhet

I november 2021 skickade Läkarförbundet ut sin årliga centrala löneenkät som besvarades av fler än
25 000 yrkesverksamma medlemmar. Efter begränsning i insamlingen, en effekt av pandemin, av 2020
års lönenivåer med anledning av fördröjda lönerevisioner blev 2021 ett ”vanligt år” där samtliga lokalföreningar för kommun/region hann avsluta löneförhandlingar innan årets slut. Insamlingen av medlemssvar i löneenkäten avslutades januari 2022.

Läs analysen för Jönköpings län


Fler nyheter


Gåva till Läkare utan gränser

Läkarföreningen har återigen beslutat att skänka en stor summa pengar till organisationen Läkare utan gränser. Pengarna som skänks tas från skadeståndspengar som läkarföreningen har mottagit av arbetsgivaren för brott mot…

Medlemskväll på Vandalorum 4 maj

Läkarföreningen bjuder in alla medlemmar till en en kväll med lokal facklig information, mingel med kollegor och middag. Kvällen avslutas med besök på den aktuella utställningen med Lisa Larssons berömda…

Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare