Hoppa till innehåll

Läkarförbundets Medlemsrådgivning och Medlemsservice har förändrade öppettider under sommaren. Telefontid måndag–torsdag 9.00–16.00 och fredag 9.00–13.00. Du kan alltid själv söka svar på dina frågor under Råd och stöd. Midsommarafton har vi stängt.

Nyheter
Gemensamt uttalande från Sveriges läkarförbund och Vårdförbundet om Gaza

Gemensamt uttalande från Sveriges läkarförbund och Vårdförbundet om Gaza

Det mänskliga lidandet i Gaza är enormt. Som medmänniskor känner vi sorg och förtvivlan när civila dör av krigs- och terrorhandlingar, och som kollegor känner vi ilska och vrede när sjukhus attackeras och när sjukvårdspersonal utsätts för fara när de gör sina jobb. Sjukhus, sjukhustransporter, patienter och vårdpersonal måste fredas i alla konflikter. De får varken vara måltavla eller utgångspunkt för krigshandlingar.  

Nyhet
läkarförbundet och vårdförbundet
Fotograf Sofia Rydgren Stale: Bildbyrån, Fotograf Sineva Ribeiro: Ulf Huett

Den nuvarande situationen för civilbefolkningen i Gaza är fruktansvärd och inte minst har det påverkat möjligheterna att ge skadade vård. Det råder akut brist på sjukvårdsutrustning, smärtlindring, narkosmedel och andra läkemedel. Men också värme, mat och rent vatten.

Vårdförbundet och Sveriges Läkarförbund kräver att civila skyddas och att: 

  • Internationell humanitär rätt respekteras, att vårdpersonal, vårdinrättningar och vårdfordon inte attackeras och att sjukvårdsinrättningar aldrig får användas till annat ändamål än att vårda patienter.
  • Vårdpersonal ges möjlighet att behandla alla patienter som behöver vård och i enlighet med professionsetiska värderingar, inklusive principen om medicinsk neutralitet.   
  • Humanitära korridorer upprättas för att tillåta säker förmedling av hälsomateriel och humanitära förnödenheter till Gaza.  
  • En humanitär vapenvila i enlighet med den resolution som bland annat Sverige röstade för i FN:s generalförsamling 12 december. 

Frågor och svar om kriget i Mellanöstern

Senast uppdaterad 2024-11-06.


Fler nyheter



Läkarförbundet i absoluta toppen på Dagens Medicins ”maktlista”

Läkarförbundets ordförande Sofia Rydgren Stale rankas som nr 5 över när Dagens Medicin listar vårdens 100 mäktigaste. Förbundets ordförande beskrivs i motiveringen som "stringent och ser till helheten". Vidare noterar tidningen också att förbundet ”fått gehör hos socialdepartementet”.
Nyheter

Vårdplatserna blir färre trots mål om ökning

En ny rapport från Socialstyrelsen visar att det saknas 1 864 vårdplatser i Sverige. Jämfört med förra året har antalet platser minskat med 40. Myndigheten konstaterar att målet om balans 2026 inte kommer att nås.
Nyheter
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
SLF.se Nyheter
Gemensamt uttalande från Sveriges läkarförbund och Vårdförbundet om Gaza