”Obegripligt att en försäkrad och oförsäkrad vara kan vara likvärdiga”
”Obegripligt att en försäkrad och oförsäkrad vara kan vara likvärdiga”
Nyhet
Senast uppdaterad:
I en krönika i Sjukhusläkaren kommenterar Sjukhusläkarnas andre vice ordförande Elin Karlsson läkemedelsförsäkringen och lyfter fram rimliga krav på en förändring så att patienten vet om läkemedlet omfattas av läkemedelsförsäkringen eller inte.
Efter Sjukhusläkarnas motion – nu har Läkarförbundet tagit fram en guide för att rusta läkare som i egenskap av skyddsombud ska företräda kollegor vid om- eller nybyggnationer inom vården.
Arbetar du på en klinik som prioriterar fortbildning för läkare? Eller känner du någon som gör det? Sjukhusläkarna tar från och med årsskiftet emot ansökningar för fortbildningsdiplomet.
Skillnaden mellan flextid och övertid är formellt sett tydlig, men i praktiken används dessa kategorier dessvärre många gånger felaktigt. Sjukhusläkarna har samlat lättöverskådlig information om vad som faktiskt gäller.