Hoppa till innehåll
Nyheter
Blogginlägg av Lena Nylander om intellektuell funktionsnedsättning (IF) och autism och trauma

Blogginlägg av Lena Nylander om intellektuell funktionsnedsättning (IF) och autism och trauma

Under Gillbergscentrum bloggar föreningens styrelseledamot Lena Nylander kring ämnen som intresserar oss inom habiliteringsmedicin. I senaste inlägget resoneras om funktionsnedsättningens implikationer på livet och hur trauma kan påverka samt vad som kan vara traumatiskt utifrån funktionsnedsättningen. Tankeväckande inlägg om hur vi kan bemöta och förstå en person med funktionshinders reaktioner.

Fler nyheter


Disputation om Cerebral Pares

Vår medlem Ulrica Jonsson disputerar 15 mars om vuxna med Cerebral Pares. Följ länken till abstract. Finns möjlighet att delta via zoom.

Krönika av föreningens ordförande

Läs gärna senaste numret Läkartidningen, där finns en krönika av SLOHMs ordförande Malin Nystrand »Äntligen … en ’riktig’ sjukdom.« En betraktelse över svårigheterna att få det stöd man behöver som människa med funktionsnedsättning.

Programmet klart för fortbildningsmöte 2024

Snart öppnar anmälan till nästa fortbildningsmöte på Mösseberg. Onsdag den 24 januari till fredag den 26 januari möts habiliterngsmedicinskt intresserade läkare för fortbildning med riktigt bra föreläsningar samt tid för…
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
Hem Nyheter
Blogginlägg av Lena Nylander om intellektuell funktionsnedsättning (IF) och autism och trauma