Efter flera års fackligt arbete kommer Sahlgrenska universitetssjukhuset inte längre att anställa så kallade omvårdnadsunderläkare. Alla underläkare ska arbeta med läkaruppgifter. För Västra Götalands läkarförening och SYLF Göteborg är beskedet resultatet av en långvarig dialog med arbetsgivaren – och flera fackliga tvister.
– Det här är ett väldigt fint exempel på vad långsiktigt fackligt arbete kan åstadkomma. Vi har haft en bra och konstruktiv dialog med arbetsgivaren under flera år, samtidigt som vi har drivit tvister i frågan om omvårdnadsunderläkare. Nu har det lett till en verklig förändring, säger Louise Karlsson, styrelseledamot i VGLF och tidigare ordförande i SYLF Göteborg.
Löser inte sjuksköterskebristen
Redan 2023 uppmärksammade VGLF och SYLF Göteborg problemen med att anställa läkarstudenter och underläkare för omvårdnadsarbete som annars utförs av sjuksköterskor. Kritiken har bland annat handlat om att läkare tidigt i karriären riskerar att förskjutas bort från läkarrollen, att ansvarsfördelningen blir otydlig och att tjänsterna inte löser den bakomliggande sjuksköterskebristen.
Sedan dess har frågan drivits både genom återkommande dialog med arbetsgivaren och genom fackliga tvister. Vid årsskiftet 2024/2025 vann VGLF tillsammans med SYLF Göteborg en tvist mot Sahlgrenska universitetssjukhuset. Arbetsgivaren hade schemalagt underläkare med omvårdnadsuppgifter under jourtid, trots att läkare under jourtid ska arbeta på en förhandlad jourlinje.
Arbetet fortsatte därefter och under 2025 och 2026 har VGLF drivit flera tvister kring omvårdnadsunderläkare, både på Sahlgrenska, Kungälvs sjukhus och NÄL.
Sahlgrenska har tänkt om
Efter den senaste dialogen med Sahlgrenskas HR är beskedet att sjukhuset inte planerar att anställa fler omvårdnadsunderläkare. Alla underläkare ska arbeta med läkaruppgifter.
Läkarstudenter som arbetar med omvårdnadsuppgifter ska i stället kunna anställas tidigare under utbildningen som omvårdnadsassistenter. Läkarassistent är en annan typ av studentanställning, där arbetsuppgifterna ska vara anpassade efter studentens kompetens och bidra till utvecklingen mot den framtida läkarrollen.
Samma fackliga arbete har gett resultat på flera håll i regionen. I dag har tjänsterna som omvårdnadsunderläkare i stort sett försvunnit på alla de sjukhus där frågan har drivits.
Underläkare ska få arbeta som läkare
För VGLF handlar frågan inte om att olika professioner aldrig kan hjälpa varandra. Men en läkarstudent eller underläkare som anställs som läkare ska också få möjlighet att utvecklas i läkarrollen och utföra arbetsuppgifter som motsvarar anställningen.
Bristen på sjuksköterskor och vårdplatser behöver lösas med rätt bemanning och rätt kompetens. Att flytta arbetsuppgifter mellan yrkesgrupper löser inte grundproblemet.
– Anställs du som läkare ska du också få arbeta som läkare och utvecklas i din profession. Det borde egentligen vara självklart, säger Louise Karlsson.
Tack vare att SYLF Göteborg har varit starkt drivande bakom en motion från SYLF till Sveriges läkarförbund har förbundet också tagit fram en nationell handlingsplan för att motverka tjänster där läkare används för att ersätta sjuksköterskor.
Läs mer:
Läkare ska inte ersätta sjuksköterskor – handlingsplan för att motverka tjänster som omvårdnadsunderläkare
Läkartidningen skriver:
Facklig vinst – Sahlgrenska stoppar omvårdnadsunderläkare
Dagens Medicin skriver:
Spiken i kistan för kritiserad läkartjänstgöring på Sahlgrenska