Hoppa till innehåll

Vår hemsida genomgår just nu underhållsarbete. Du kan uppleva mindre störningar.

Nyheter
Ett år efter Millenniumhaveriet – en bitterljuv seger för läkarkåren

Ett år efter Millenniumhaveriet – en bitterljuv seger för läkarkåren

Västra Götalandsregionen rekommenderas att inte gå vidare med journalsystemet Millennium. Det stod klart när slutrapporten presenterades på måndagen. För Västra Götalands läkarförening markerar beslutet en bitterljuv seger – resultatet av ett långvarigt fackligt arbete för att trygga läkarnas arbetsmiljö och en patientsäker vård.

Nyhet
Laura Raduta, barnläkare och ordförande i Sektion SÄS, kallar dagens Millenniumbesked för en bitterljuv seger. Medarbetare har farit illa och miljarder skattekronor har gått till spillo.

Efter ett år av utredning står det nu klart i Västra Götalandsregionens slutrapport: Millennium ska inte införas på nytt. Det är ett besked som Västra Götalands läkarförening länge har kämpat för – och som äntligen visar att professionens erfarenheter har tagits på allvar.

– Det här är ett avgörande steg mot att återupprätta förtroendet mellan vårdens medarbetare och regionledningen. Det kräver mod att erkänna att ett system inte fungerar – och det modet har man nu visat, säger Emelie Hultberg, ordförande för Västra Götalands läkarförening.

Hon understryker att nästa fas måste präglas av verklig delaktighet och digital kompetens.
– Lärdomen av Millenniumhaveriet är att beslut om digitalisering måste börja i verksamheten – hos dem som använder systemen varje dag.

"Många som andas ut"

För läkare och vårdpersonal i Sjuhäradsområdet innebär beskedet en lättnad efter en lång period av frustration.

– Vi är många som andas ut i dag. Det här är inte bara ett tekniskt vägval, det är ett erkännande av vad vi upplevt, säger Laura Raduta, barnläkare och ordförande i Sektion SÄS.

– Den första reaktionen är verkligen en stor lättnad. Vi är väldigt glada och tacksamma att vi inte behöver utsättas för Millennium igen, säger Miriam Frankal, infektionsläkare på Södra Älvsborgs sjukhus och vice ordförande i Sektion SÄS, i en intervju med DN.

Båda beskriver beslutet som en bitterljuv seger – en lättnad över beskedet, men också en påminnelse om den arbetsbelastning, det tappade förtroendet och de risker som Millennium hann skapa innan införandet stoppades.

Projektet har redan kostat miljarder kronor – pengar som i stället hade kunnat användas till att stärka vården, förbättra arbetsmiljön och ge patienter den tid de förtjänar.

"Resultet av ett härdigt arbete"

Ylva Kastrup, neurolog och fackligt ombud på Sahlgrenska, har varit delaktig i den fackliga referensgruppen för framtidens vårdinformationssystem och var en av de mest drivande kritiska rösterna redan från start:

– Det här är resultatet av ett ihärdigt arbete från många håll. Nu gäller det att bygga något som faktiskt stödjer vårdens arbete – inte försvårar det.

Västra Götalands läkarförening noterar samtidigt att regionens rapport inte utesluter att vissa tekniska delar eller moduler av Millennium kan komma att användas vidare. Det förändrar dock inte föreningens uppfattning – att Millennium som system saknar framtid i svensk hälso- och sjukvård.

"Rätt väg att gå"

Beslutet möts även av stöd från forskarhåll. Johan Magnusson, professor i informationssystem vid Göteborgs universitet och extern rådgivare till VGR, bekräftar att regionen nu väljer en mer hållbar riktning.

– Det är absolut rätt väg att gå. Vi har varit tydliga hela tiden med att det inte är så smart att köpa ett jättesystem som heter Millennium för att modernisera vården, säger Johan Magnusson till DN.

Läs Västra Götalands läkarförenings Millenniumrapport:
https://slf.se/vastra-gotalands-lakarforening/app/uploads/2025/04/VGLF-Millenniumrapport-2025-komprimerad.pdf


Fler nyheter


Ett år efter Millenniumhaveriet – en bitterljuv seger för läkarkåren

Västra Götalandsregionen rekommenderas att inte gå vidare med journalsystemet Millennium. Det stod klart när slutrapporten presenterades på måndagen. För Västra Götalands läkarförening markerar beslutet en bitterljuv seger – resultatet av ett långvarigt fackligt arbete för att trygga läkarnas arbetsmiljö och …
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
Hem Nyheter
Ett år efter Millenniumhaveriet – en bitterljuv seger för läkarkåren