Hoppa till innehåll
Nyheter
Läkare tidigt i karriären – vi driver dina frågor

Läkare tidigt i karriären – vi driver dina frågor

Vi stärker villkoren för läkare tidigt i karriären – från lön och handledning till utbildningsvägar och arbetsmiljö. Målet är en trygg start i yrket och tydliga förutsättningar för att utvecklas i läkarrollen. Det skriver Louise Karlsson, styrelseledamot i Västra Götalands läkarförening.

Nyhet
Louise Karlsson har i flera år varit ordförande för SYLF Göteborg och är numera styrelseledamot. Hon är även styrelseledamot i Västra Götalands läkarförening och brinner för underläkarnas bästa.

Att vara läkare tidigt i karriären ska innebära utveckling, rimliga villkor och en tydlig väg framåt – inte osäkerhet kring lön, handledning eller vad som förväntas i läkarrollen. Västra Götalands läkarförening arbetar målmedvetet tillsammans med SYLF:s lokalavdelningar i regionen för att förbättra villkoren för läkare före och i början av specialisttjänstgöringen.

Underläkarrapporterna – en viktig verklighetsbild

Nyligen publicerade SYLF Göteborg två nya underläkarrapporter – en från Sahlgrenska universitetssjukhuset och en från Sjukhusen i väster. Rapporterna bygger på enkäter till vikarierande underläkare före AT och visar både sådant som är bra och tydliga brister. Många är nöjda med sitt jobb, men alltför för få får en trygg start: introduktionen brister, handledning saknas i strid med föreskrifter, lönesamtal uteblir och rekrytering sker ofta via informella kontakter. Rapporterna innehåller konkreta förbättringsförslag kring introduktion, handledning och arbetsmiljö.

Positivt är att andelen vikarierande underläkare med namngiven handledare på Sahlgrenska universitetssjukhuset har ökat kraftigt det senaste året. Underläkarrapporten från Sahlgrenska visar att andelen har stigit från 44 till 70 procent. Det är ett tydligt resultat av målmedvetet påverkansarbete gentemot både politisk ledning och tjänstepersoner.

Samtidigt är rätten till handledning ett ska-krav enligt Socialstyrelsens föreskrifter, och vi är inte nöjda förrän alla underläkare har en namngiven handledare. På Sjukhusen i väster uppger drygt 63 procent att de har eller har haft handledare. Det visar att utvecklingen går åt rätt håll – men också att det finns mer att göra.

Läs mer: Här hittar du underläkarrapporterna i sin helhet

Nytt år – nya löner

Inför 2026 vill SYLF vara mycket tydliga med sina rekommendationer:

  • Ingen ny ST-läkare ska acceptera en ingångslön under 50 000 kr.
  • AT-grundlönen i regionen är 37 800 kr – examinerade, icke legitimerade underläkare ska inte acceptera lägre lön än så.
  • AT-lön som norm för vikarierande underläkare tillämpas på SU och SkaS, men förekommer tyvärr inte alltid på SÄS och inom NU-sjukvården. Det är emot SYLF:s rekommendation och något man fortsatt driver.

Lön ska spegla kompetens, ansvar och utveckling – och alla läkare ska omfattas av lönerevision.

Omvårdnadsunderläkare – fackliga segrar

Västra Götalands läkarförening har under året som gått drivit framgångsrika tvister kring så kallade omvårdnadsunderläkare, både på Sahlgrenska och inom Sjukhusen i väster. Dessa tjänster riskerar att förskjuta läkare tidigt i karriären bort från läkarrollen, bryta mot kollektivavtal och skapa otydlighet för både personal och patienter. Vårt arbete har bidragit till färre sådana tjänster och förändrad schemaplanering inför 2026. Tre tvister pågår nu.

Läs mer: Underläkare ska inte ersätta sjuksköterskor – Handlingsplan för att motverka tjänster som omvårdnadsunderläkare

AT, BT och ST – vi bevakar omställningen

Vi står mitt i den största utbildningsreformen på decennier. AT fasas ut, BT byggs upp och ST2021 ska fungera i praktiken. VGLF och SYLF bevakar övergången nära, för dialog med tjänstepersoner och politiker och driver att utbildningsvägarna ska vara tillräckliga, rättssäkra och hållbara – för både läkare och verksamheter.

Bristen på AT-tjänster gör att många nyexaminerade läkare fastnar i osäkra vikariat som olegitimerade underläkare innan de kan gå vidare i karriären. Det kostar både tid och försämrar villkoren, samtidigt som det påverkar vårdens kvalitet.

När konkurrensen om AT-platserna är hård och meriterna ofta likartade blir rekryteringen svår att göra rättvis. Därför är SYLF-initiativet Schysst Rekrytering! viktigt – utmärkelsen lyfter arbetsgivare med tydliga meritkrav och transparent AT-rekrytering, så att du som söker vet vad som efterfrågas och kan förvänta dig en schysst process.

Är du läkare tidigt i karriären ska du veta detta: vi bevakar din lön, din arbetsmiljö och din utbildningsväg – och vi backar dig när villkoren inte håller. En trygg start i läkaryrket är ingen lyx, utan en självklarhet.

Hör av dig till oss om du behöver råd och stöd. Det är så förändring sker.

Louise Karlsson
Styrelseledamot
Västra Götalands läkarförening


Fler nyheter


Hanna Kataoka vill leda Läkarförbundet framåt

Med brett stöd från flera tungviktare är Hanna Kataoka redo att ta nästa steg i det fackliga ledarskapet. För Västra Götalands läkarförening är hon en självklar röst – tydlig, modig och djupt förankrad i läkarnas vardag.


Ett år efter Millenniumhaveriet – en bitterljuv seger för läkarkåren

Västra Götalandsregionen rekommenderas att inte gå vidare med journalsystemet Millennium. Det stod klart när slutrapporten presenterades på måndagen. För Västra Götalands läkarförening markerar beslutet en bitterljuv seger – resultatet av ett långvarigt fackligt arbete för att trygga läkarnas arbetsmiljö och …
Bli medlem i Sveriges läkarförbund
För alla läkare under hela karriären
  1. Trygghet på jobbet
  2. Unika försäkringar
  3. Lönestatistik för läkare
Hem Nyheter
Läkare tidigt i karriären – vi driver dina frågor